czwartek, 23 marca 2017

Dlaczego rośliny zielone są dla nas tak ważne?

Bez roślin zielonych nie mogłyby żyć ani zwierzęta, ani ludzie. Dzięki temu doświadczeniu pokażemy Ci, dlaczego. 


Potrzebne będą:
- duży słoik
- moczarka
- lejek (najlepiej szklany)
- probówka
- drewniana drzazga
- zapałki 



Jak to się robi?
Napełnij słoik czystą wodą, włóż do środka kilka gałązek moczarki i przykryj ją odwróconym do góry lejkiem. Nalej do probówki wody do pełna, odwróć ją do góry nogami i nałóż na wylot lejka. Uważaj przy tym, by woda nie wyciekła. Postaw słoik w nasłonecznionym miejscu. W liściach moczarki natychmiast utworzą się niewielkie srebrzyste pęcherzyki, które będą się unosić w górę. Zostaną wychwycone przez lejek i zbiorą się w probówce. Po kilku dniach całkowicie wyprą wodę z probówki. 



Zapal drewnianą drzazgę i natychmiast zdmuchnij płomień, by drzazga tylko się żarzyła. Ostrożnie podnieś do góry probówkę i włóż do środka żarzącą się drzazgę. Rozświetli się jasnym płomieniem. Ten ogień, to dowód na obecność tlenu.





Jak to się dzieje?
Rośliny wchłaniają światło słoneczne dzięki zawartemu w liściach zielonemu barwnikowi, czyli chlorofilowi. Przy wykorzystaniu energii promieni słonecznych wytwarzają z wody i zawartego w powietrzu dwutlenku węgla glukozę, skrobię, tłuszcze, białko i inne substancje, z których budują swoje liście, korzenie, kwiaty i owoce. Proces ten nazywany jest fotosyntezą (wytwarzanie substancji przy udziale światła).
W procesie fotosyntezy rośliny wydzielają tlen. Poza tym zapewniają nam wyżywienie - wytwarzane przez rośliny substancje stanowią pokarm dla ludzi i zwierząt.
Trawiąc te substancje, wykorzystujemy zmagazynowaną w nich energię słoneczną. W trakcie ich przetwarzania zużywamy tlen i produkujemy dwutlenek węgla, którego z kolei potrzebują rośliny w procesie fotosyntezy. I tak zamyka się obieg życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz